טיפים ומאמרים

למה חשוב להיפגש עם מעצב לפני הגשת בקשה להיתר בנייה?

אם אתם מתכננים בניית בית או שיפוץ, אתם בוודאי מודעים לכך שישנו צורך בהיתר בנייה. אבל לפני שמסתבכים בבירוקרטיה והוצאת אישורים, בואו נחדד מהו בדיוק היתר בנייה ולמה חשוב להיפגש עם מעצב לפני הגשת בקשה להיתר בנייה?

ובכן, היתר בנייה הוא אישור בנייה המונפק על ידי הוועדה המקומית לתכנון ובנייה. כלומר, לכל רשות מקומית יש ועדה משלה ואף מדיניות שונה בהיבטים מסוימים. זהו היתר לביצוע עבודות בנייה והוא מתייחס לבניית בית חדש, תוספת בנייה במבנה קיים ואפילו במקרים של הריסת מבנה קיים יש צורך בהיתר בנייה.

לא כל שיפוץ מבנה דורש הוצאת היתר בנייה. בתור כלל אצבע ניתן להגיד כי כל תוספת לבניין קיים, שינוי בקירות חיצוניים, שינוי שטח הדירה, שינוי בשלד הבניין ותשתיות משותפות דורש היתר בנייה.

לצורך הדוגמה, אם שכרתם אדריכל/ת לסגירת מרפסת או בניית קומה נוספות, תצטרכו היתר בנייה. אפילו אם מדובר בפרט קטן יחסית כמו פתיחת חלון, ישנו צורך בהיתר. לעומת זאת, אם שכרתם מעצב/ת פנים לצורך עיצוב מחדש של פנים הבית, כמו למשל הוספת קיר גבס פנימי, סביר להניח שלא תצטרכו היתר בנייה. אבל זוהי גם בדיוק הסיבה מדוע חשוב להיפגש עם מעצב/ת פנים לפני שנכנסים להליכי הגשת הבקשה להיתר בנייה. מעצב/ת פנים, כמו גם אדריכל/ת מכירים את החקיקה והתקנות והם מוסמכים לתת לכם חוות דעת מקצועית האם באמת ישנו צורך בהגשת הבקשה או לא. ישנם מקרים רבים בהם ישנו פטור מהיתר בנייה. עבודה עם מעצב/ת פנים אשר בקיא בתקנות תעזור לכם להימנע מכניסה להליכים בירוקרטים שאינם דרושים. ובמידה והם כן דרושים, בעזרת מעצב/ת פנים תעברו אותם בצורה היעילה ביותר.

אך אין מדובר אך ורק בהתנהלות יעילה מול ההליכים הבירוקרטיים, אלא בצורך של ממש. כאשר אתם בונים, האדריכל מופקד על תכנון המבנה, אך את פרטי עיצוב הפנים עושים עם מעצב/ת פנים. לעתים בשלב העבודה עם מעצב הפנים מחליטים על שינויים אשר ישפיעו על המבנה עצמו, כמו למשל הזזת קירות ושינויי פתחים. אם מיהרתם להגיש את בקשת היתר הבנייה לא ניתן לשנות אותו – יש להגיש את הבקשה מחדש! לכן חשוב לעשות תכנית עיצוב פנים בטרם מגישים את הבקשה.

להיתר בנייה ישנן גם עלויות אשר מחושבות על ידי הוועדה ובמקרים רבים יכולים להשפיע מאוד על מבנה העלויות שלכם. בדיקה נכונה של הנושא עם מעצב/ת פנים תמנע מכם להיכנס להוצאות בלתי צפויות.

הגשת בקשה להיתר בנייה

לצורך קבלת היתר בנייה יש להגיש את הבקשה לוועדה המקומית בתוספת מסמכים שונים הכוללים בין היתר תכנית בנייה (תכנית אדריכלית) הכוללת את כל התשריטים. כמו כן יש לציין את חומרי הבנייה שבהם אתם עושים שימוש; יתכנו איסורים מסוימים הנובעים מהתב“ע. בנוסף ישנן דרישות נוספות כמו הצגת מפה טופוגרפית שהוכנה על ידי מודד מוסמך; אישור תכנית סניטרית; אישור חברת החשמל; אישור בעל הזכויות בנכס ועוד.
לסיכום, בתהליך של בניית בית או שיפוץ, ישנה חשיבות גדולה לעיצוב פנים. כאשר תדונו עם מעצב/ת פנים על הצרכים והציפיות שלכם, יתכן כי תזדקקו לשינוי בתכנית המבנה. לכן יהיה זה מיותר להגיש בקשה להיתר בנייה לפני סיכום פרטי עיצוב הפנים של המבנה.

Share on whatsapp
Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on email
Share on telegram

לפרויקט הבא שלכם

צרו קשר עוד היום.

אליזבת - עיצוב פנים

2022 © כל הזכויות שמורות ל-ELIZABETH interior design

נשמח לשוחח...